PrestaShop | Prestashop - co to jest?

Prestashop jest systemem sklepowym. Jak dla mnie jest to cała platforma, na której można zbudować solidnie działający sklep. Oczywiście wdrożenie się w kod Presty nie jest łatwym zadaniem, jednak warto poświęcić temu zadaniu trochę czasu.

Mówimy tutaj o darmowym systemie, który łatwo można rozbudować o nowe funkcjonalności poprzez instalację modułów. Nowe moduły to w większości kliknięcie w panelu administratora w przycisk "wyślij paczkę" i "zainstaluj". Sprawa prosta. Jednak nie zawsze to wygląda tak łatwo i wymaga to ingerencji w kod oraz pewnych modyfikacji. Trzeba dodać, że moduły są w większości darmowe, są również płatne, ale w stosunkowo niskich cenach jeżeli porównamy ceny z innymi systemami takimi jak Magento lub Soteshop. 

Jakie możliwości daje Prestashop? No cóż możliwości jest dużo. Na start dostajemy zarządzanie kategoriami oraz produktami, wszystko rozbudowane i daje możliwość stowrzenia prostego sklepiku jak i dużego zaawansowanego systemu, z dużą ilością kombinacji cech, atrybutów, grup klientów i wielu innych rzeczy. Po zapoznaniu się z paroma zakładkami w panelu administratora, można zacząć tworzenie kombinacji produktów, można łatwo tworzyć promocje na poszczególne produkty; Presta daje możliwość tworzenie specjalnych zakresów cenowych w określonym terminie. Oczywiście moduły są przygotowane do uzupełniania meta danych takich jak przyjazne url, meta tytuł czy opisy, słowa kluczowe. System umożliwia tworzenie zagnieżdżeń kategorii, tutaj nie ograniczeń co do ilości zagłębień.

Po lewej prezentuję widok panelu administratora, który nie wygląda strasznie i na pierwszy rzut oka nie ujawnia tysięcy opcji jakie są tam ukryte. Prezentowane zaplecze Presty pochodzi z nowej wersji 1.5, trzeba przyznać, że jest dopracowane wizualnie, dzięki czemu jest czytelne i przejrzyste. Po instalacji systemu użytkownik dostaje dostęp do wszystkich zakładek co może powodować lekkie zagubienie w dużej ilości opcji i ustawień. Jednak jest na to rozwiązanie, można utworzyć nowy typ użytkownika, któremu blokujemy dostęp do zakładek, których nie musi używać, ułatwia to obsługę panelu. 

Wraz z systemem dostajemy gotowe funkcje odpowiedzialne za zarządzanie klientami, zamówieniami, przesyłkami, dostawami. Jest to system, który umożliwia budowanie sklepów w wielu wersjach językowych. Zarządzanie wersjami językowymi jest bardzo rozsądnie przygotowane, działa w sposób intuicyjny. Przy każdym polu, które jest tłumaczone wystarczy kliknąć na flagę co skutkuje uzupełnieniem wskazanej wersji językowej. Administrator może instalować nowe języki dla sklepu, cała operacja jest równie prosta co instalacja nowego modułu, tzn. wybieramy nowy język i potem kliknięcie "Instaluj" i gotowe. Następnie ewentualnie uzupełniamy brakujące tłumaczenia z poziomu panelu administratora.

Prestashop obsługuje szablony, które można również pobrać z różnych stron lub kupić. Można także zbudować własny szablon, dopasowując wygląd sklepu pod własne potrzeby. Szablony są budowane przy wykorzystaniu Smarty. Idąc dalej, system umożliwia korzystanie z Cache, co przyśpiesza ładowanie się sklepu. Jest parę opcji odpowiedzialnych za optymalizację sklepu, ale temu zagadnieniu warto poświęcić osobny artykuł. Podobnie ma się sprawa konfiguracji dostaw i przesyłek - w nie długim czasie napiszę obszerny artykuł na temat konfiguracji tych dwóch elementów.

Na podsumowanie, warto powiedzieć, że system ma wbudowany moduł "odznak" czy "leveli". Wprowadzając dane i konfigurując poszczególne elementy, administrator dostaje punkty i zdobywa "doświadczenie" w obsłudze sklepu co skutkuje zdobywaniem kolejnych leveli. Jest to jedynie gadżet, ale w łatwy sposób obrazuje co już zostało skonfigurowane a na co jeszcze należy zwrócić uwagę.

Mogę polecić Prestashop, ponieważ jest to narzędzie wielokrotnie przetestowane przeze mnie. Sprawdza się bardzo dobrze zarówno w większych jak i mniejszych projektach. Najtrudniejszy jest początek, ale w późniejszym etapie korzystanie z tego systemu to sama przyjemność.

Zapraszam do lektury kolejnych artykułów w nie długim czasie. 

 

Kontakt