PrestaShop | Najnowszy PrestaShop 1.6

Jeszcze nie tak dawno pojawiła się stabilna wersja PrestaShop o numerze wersji 1.6. Długo oczekiwałem na wydanie stabine z nadzieją, że będzie to produkt dużo bardziej dopracowany niż wersja 1.5. Moje oczekiwania zostały spełnione ale nie w 100%. Niestety nie miałem jeszcze okazji szczegółowego testowania systemu Backendu oraz Frontendu. Do tej pory pracowałem na wersji 1.6.0.5 oraz 1.6.0.6 między którymi już też znać pewne różnice.

Na duży plus zasługuje nowy frontend sklepu. Domyślny szablon został przygotowany w technologii responsywnej przy użyciu Bootstrap w wersji 3. Zastosowanie bootstrap 3 było bardzo dobrym krokiem - jest to na chwilę obecną chyba najpopularniejsze narzędzie do tworzenia responsywnych systemów internetowych. Nowy szablon wygląda również bardzo atrakcyjnie, utrzymany w spójnym nowoczesnym stylu. Kolejnym plusem jest możliwość włączenia/wyłączenia lewej/prawej kolumny na dowolnej stronie. Nie jesteśmy więc tutaj ograniczeni i mamy wpływ na wygląd szablonu i to przez kliknięcie w kilka pól w panelu administracyjnym.

Nie wprowadzono w sumie żadnych poważnych zmian względem PrestaShop 1.5, ale nie było to też konieczne. 

Dużą zmianą jest nowy szablon graficzny w zapleczu (widoczny na zdjęciu powyżej). Zaplecze przygotowane również responsywnie przy użyciu Bootstrap 3. Nowy układ menu jest bardzo intuicyjny i nie ma problemu z powiększającą się ilością pozycji. W starszej wersji brakowało miejsca i potem menu się źle wyświetlało. Tutaj zwyczajnie menu się wydłuża. Nowe formularze, przyciski czy tabelki czytelne i nie ma problemy z ich obsługą. W wersji 1.6.0.6 dodano pełną polską wersję, w wersji 1.6.0.5 przetłumaczone było około 80% frontendu i chyba nie więcej niż 25% backendu. Bardzo dobrze sprawuje się aktualizowanie Prestashop. Przed aktualizacją wykonuje się backup bazy danych oraz plików, następnie instaluje się nowa wersja i gotowe. Jeżeli wystąpi problem można jednym przyciskiem przywrócić poprzednią wersję. Testowałem już upgrade i downgrade i nie pojawiły się problemy.

Z ciekawostek można dodać, ze pojawił się magiczny przycisk "Wyczyść Cache" - który już niejednokrotnie był mi potrzebny. Należy pamiętać, aby wyłączyć kompilację po skończeniu prac w plikach sklepu. Wystarczy nieco większa liczba klientów oraz włączona kompilacja, aby odczuć duży spadek wydajności oraz duże zużycie transferu na serwerze.

Na chwilę obecną nie ma dużej liczby modułów działających pod nową wersją, ale dużo modułów działających w wersji 1.5 jest kompatybilnych z wersją 1.6. PrestaShop 1.6 powstał z rozwoju wersji 1.5, więc nie ma drastycznych zmian w strukturze sklepu oraz w plikach.

Moim zdaniem warto poświęcić chwilę czasu na zapoznaniem się nowości jakie oferuje PrestaShop 1.6.

 

Kontakt