Android | Android Studio - narzędzie pracy

Postaram się chociaż trochę przedstawić plusy korzystania z Android Studio. Sam dopiero rozpoczynam z nim pracę, ale trzeba przyznać że warto się nim zainteresować. Android Studio odbiega lekko od Eclipse, więc trzeba troszkę czasu żeby się przyzwyczaić.

Android Studio jest narzędziem w etapie EAP (Early Access Preview), czyli służy bardziej do testów niż do codziennej pracy, mimo że od pewnego czasu korzystam z niego w ramach prywatnych projektów, które służą mi częściej do nauki platformy Androida niż do pracy zarobkowej. Już po pierwszych minutach z Android Studio miałem mieszane wrażenia, całkowicie nowa struktura, nowy system kompilowania aplikacji, a całość podana w bardzo czytelnym wizualnie interfejsie. Oczywiście do wyboru jest kilka opcji wizualnych, szablony jasne, ciemne, czy pośrednie między jednymi a drugimi, wybór jest duży. Tak jak w każdym środowisku mamy tu spory panel do konfiguracji środowiska, wiele rzeczy można skonfigurować pod własne potrzeby. 

Obok prezentuję ekran powitalny do środowiska, który jest przedsionkiem do wielkiego narzędzia jakim jest Android Studio. Alternatywą dla tego środowiska jest Eclipse z pluginem do Androida, lub Netbeans z nieco słabszym pluginem niż w przypadku Eclipse. Osobiście wcześniej korzystałem z Eclipse i nie brałem pod uwagę żadnego innego środowiska, co zmieniło się gdy zobaczyłem Android Studio. Ale przejdźmy do konkretów.

Android Studio bazuje na IntelliJ IDEA, jest stworzone na podstawie świetnego środowiska, które już od długiego czasu pracuje i świetnie się pozycjonuje na rynku. Porjekty bazują strukturalnie na Gradle. Jest to coś nowego dla mnie, bo korzystając z Eclipse nie miałem styczności z Gradle. Jak się okazało po wstępnym zapoznaniu z nową strukturą stwierdziłem, że w niczym mi ona nie przeszkadza i można z niej korzystać bez problemu.

Bardzo odczułem (niestety negatywnie) czas kompilacji, bo był znacznie dłuższy niż w przypadku Eclipse. Ale jest to zrozumiałe, bo mówimy nadal o EAP, więc nie można spodziewać się, że wszystko będzie od razu działać doskonale; przypuszczam, że problem zostanie naprawiony w nie długim czasie. Do testowania aplikacji można skorzystać z emulatora Androida jaki dostajemy wraz z Android SDK, jednak w moim odczuciu działa on dość wolno, dlatego też zacząłem testować aplikacje bezpośrednio na swoim telefonie. 

Bardzo dobrze sprawuje się budowanie szablonu aplikacji, wszsytkie kontrolki w łatwy sposób przeciągamy na formularz obrazujący telefon. Właściwości i parametry poszczególnych elementów można szybko ustawić poprzez kod lub wizualny edytor. Tutaj naprawdę brak zastrzeżeń. Dodatkowo ogormnym plusem jest podgląd szablonu aplikacji - można wyświetlać na kilku urządzeniach jednocześnie, do wyboru jest kilka standardowych modeli telefonów i dodatkowo własne, które można zdefiniować. Wiele elementów, takich jak klasy czy funkcje możemy generować w łatwy sposób. Android Studio ma bardzo dobry system podpowiadania składni podczas pisania kodu.

Na podsumowanie: moim zdaniem Android Studio na pewno jest bardzo dobrym środowiskiem programistycznym, jednak potrzeba jeszcze trochę czasu, aby było w pełni ukończone. Mimo faktu, że jest to wersja EAP, ja będę go używał, z wersji na wersję badając nowości jakie zostają zaimplementowane w edytorze.

 

Kontakt